گفت و گو با مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

هدف گذاری خودکفایی در تامین نهاده های تولید

به گزارش ویژه نامه نوروز 1400 روزنامه اطلاعات:

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: اکنون از برنامه ابلاغی سال جاری ۲.۴ میلیون تن کود اوره صد در صد  آن تامین و توسط شبکه بزرگ کارگزاران توزیع شده است که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته  بیش از سی درصد افزایش را نشان می دهد.

 

«حمید رسولی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در گزارش اقدامات یکساله شرکت خدمات حمایتی کشاورزی افزود: طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی امسال کودهای یارانه ای ازته، فسفاته و پتاسه حدود سه میلیون تن باید توسط این شرکت تامین، تدارک و توزیع شود که از این میزان دو میلیون و ۴۰۰ هزارتن کود ازته (اوره) و ۶۰۰ هزارتن کودهای فسفاته و پتاسه می باشند.

 مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اظهارداشت: این درحالیست که در ۱۰ سال اخیر برنامه بخش کشاورزی برای تامین کود اوره حدود دو میلیون تن و درسالهای اخیر این میزان به دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن رسیده بود، اما امسال با پیگیری های انجام شده توسط وزارت متبوع این عدد به دو میلیون و ۴۰۰ هزارتن یعنی ۲۰۰ هزارتن افزایش نسبت به سال قبل رسیده است.

  وی تصریح کرد: هرچند که نیاز بخش کشاورزی حدود سه میلیون تن کود اوره در سال می باشد اما همین که نسبت به سالهای گذشته افزایش ۲۰۰ هزارتنی پیدا نموده است جای خوشحالی دارد.

 رسولی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 2300000 هزار تن کود اوره توسط شرکت های پتروشیمی تحویل بخش کشاورزی شده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که یک میلیون و 950 هزارتن بود، رقم 350 هزارتن افزایش را نشان می دهد.

 وی تصریح کرد: امسال علیرغم اینکه در مقطع کوتاهی به دلیل سرما و برودت هوا گاز شرکت های پتروشیمی قطع شد اما با پیگیری های وزیر محترم جهاد کشاورزی و دستور رییس جمهوری و معاون اول ریاست جمهوری و وزیر نفت، شرکت های پتروشیمی سریع تر گازشان وصل شد و شرکت های مذکور به مدار تولید رسیدند و ما از این شد که از برنامه عقب بیفتیم.

 این مقام مسئول با بیان اینکه اوج تامین و تحویل کود اوره مربوط به ماه های بهمن و اسفند و متعاقب آن فروردین ماه برای کشت بهاره است، اظهارداشت: طبق توافقی که در ابتدای سال با شرکت های پتروشیمی داشتیم کود را طی ماه های آتی طبق برنامه تحویل خواهیم گرفت و هماهنگی های لازم بعمل آمده است.

 

 رشد ۴۵ درصدی تامین، تدارک و توزیع کود اوره در ۱۰ ساله اخیر 

 وی اضافه کرد: در بحث تامین، تدارک و توزیع کود اوره امسال نسبت به سال گذشته ( سال ۹۸ ) نزدیک به ۳۰ درصد و نسبت به میانگین ۱۰ ساله بیش از ۴۵ درصد رشد داشته ایم.

 

210 هزارتن ذخایر کود اوره کشور

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی افزود: ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی برای حفظ امنیت غذایی کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین اکنون بیش از 100 هزارتن کود اوره برای ذخایر استراتژیک موجود است و جایی برای نگرانی نداریم.

وی اضافه کرد: این ذخایر به صورت مستمر بروزرسانی می شود و در صورت نیاز برای امنیت بخش کشاورزی به بازار تزریق خواهد شد.

 

نرخ کود اوره فقط حدود ۱۹ درصد رشد یافت

رسولی درباره قیمت کود اوره در سالجاری گفت: قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی کود اوره از ابتدای دی ماه و پس از یک و نیم سال کمی افزایش یافت و به قیمت 65 هزارتومان به دست کشاورزان می رسد که کمتر از ۲۰ درصد نسبت به سال قبل رشد را نشان می دهد.

به گفته وی، سال گذشته قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی کود اوره ۵۵ هزارتومان بود یعنی هر کیلوگرم کود اوره نسبت به سال قبل تنها ۲۰۰ تومن افزایش داشته است که این میزان افزایش نسبت به سایر نهاده های کشاورزی کمترین میزان رشد را داشته است.

وی اظهارداشت: دولت و وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت ویژه از کشاورزان به دنبال تامین و تدارک کود اوره تولید داخل و با قیمت مناسب است به طوریکه اجازه نداند کود اوره مورد نیاز بخش کشاورزی افزایش قیمت چندانی مانند سایر نهاده ها و خدمات کشاورزی داشته باشد.

 

ورود دو شرکت پتروشیمی جدید به مدار تولید کود اوره 

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: اکنون شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کوداوره مورد نیاز بخش کشاورزی را از شرکت های پتروشیمی عسلویه، رازی بندر امام خمینی، شیراز، خراسان و کرمانشاه تامین و تدارک می کند.

وی تصریح کرد: میزان تولید کود اوره شرکت های پتروشیمی داخلی سالانه بیش از ۶ میلیون تن است که حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزارتن آن به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تحویل داده می شود و بیش از ۳.۶ میلیون تن از این محصول نیز به کشورهای هدف صادر می شود. 

رسولی افزود: قرار است در اوایل سال آتی دو شرکت پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان و پتروشیمی مسجد سلیمان نیز وارد مدار تولید کود اوره شوند.

به  گفته وی، شرکت پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان و پتروشیمی مسجد سلیمان فعلا در حال تولید آزمایشی بوده و امیدواریم در فروردین ماه 1400 به تولید عملیاتی برسند.

 

تامین خاک فسفات و پتاس از اقدامات دولت تدبیر و امید برای خودکفایی کودی 

مهندس رسولی میزان ذخائر کودهای فسفات ه وپتاسه کشور را برای آغاز کشت بهاره بیش از 110 هزار تن اعلام نمود و تصریح کرد که هیچگونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد. حمید رسولی که علاوه بر مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، از خرداد ماه سال جاری با حکم دکتر خاوازاری وزیر جهاد کشاورزی بعنوان مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی نیز فعالیت میکند، درباره تامین و تدارک کودهای فسفات و پتاس مورد نیاز کشور افزود: امسال علیرغم شرایط تحریم و محدودیت های ارزی طبق برنامه ابلاغی مکلف به تامین مقدار ۶۰۰ هزارتن کودهای فسفاته و پتاسه می باشیم.

وی با بیان اینکه معادن اکتشاف شده متعددی در خصوص مواد اولیه مورد نیاز تولید این دو نوع کود پایه  داریم اظهارداشت: میزان خاک فسفات استحصالی در کشور هم اکنون در حدود 150 هزارتن است و طبق برنامه میزان کسری از محل واردات تامین می شود.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: امسال برای تامین کودهای فسفات و پتاس که بخش عمده آن وارداتی است اقداماتی در راستای خودکفایی انجام دادیم از آنجایی که ما با کمبود خاک فسفات و پتاس روبرو هستیم ناچاریم بخش عمده نیاز این دو دسته کود را از محل واردات تامین کنیم.
وی اظهارداشت: معادنی که ما در کشور داریم در حوزه فسفات دو معدن چادرملو و آسفوردی است که حدود ۱۵۰ هزارتن در مجموع خاک فسفاتی را به کارخانجات تولیدکنندگان تحویل می دهند و در حوزه کودپتاسه تنها معدن خورو بیابانک را داریم که سالهای سال با کمترین ظرفیت و تقریبا بلااستفاده مانده بود و اکنون برای استفاده از این ظرفیت وارد عمل شده ایم.

وی گفت: طی مذاکرات و توافقاتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم مقرر شد امسال ظرفیت تامین خاک پتاس از معدن مذکور افزایش پیدا کند به طوری که از معدن خور و بیابانک امسال ظرفیت به ۳۰ هزارتن رسید
وی تصریح کرد: ما علیرغم بالا بردن ظرفیت استحصال این معادن، همچنان با کمبود خاک فسفات روبرو هستیم که برای تامین این ماده اولیه قراردادهایی را منعقد کردیم تا بتوانیم این نوع کود استراتژیک را در کشور با استفاده از ظرفیت تولیدکنندگان داخلی تولید کنیم که بر همین اساس تاکنون بیش از یک صد هزارتن خاک فسفات وارد کشور شده است.

وی اضافه کرد: همچنین تمامی تولیدکننگان کودهای فسفات کشور را به شرکت خدمات حمایتی دعوت کردیم و با همه این کارخانجات طبق ظرفیتی که داشتند قرارداد بستیم و خاک وارداتی را جهت تولید کود فسفاته دراختیارشان قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه ما به دنبال بومی کردن تولید کودهای فسفات و پتاس در داخل کشور هستیم گفت: مجموع قراردادهای که اکنون با تولیدکنندگان داخلی قرارداد داریم، حدود ۲6۰ هزارتن است در حالی که این عدد در سال گذشته ۲۰ هزارتن بود. لذا، 13 برابر تولید کودهای فسفاته در سال گذشته، قرارداد تولید کود فسفات داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه دغدغه اصلی ما کمبود خاک فسفات بود که توانستیم تاکنون یک صد هزارتن را وارد کشور کنیم، افزود: قرارداد ما با فروشنده خاک فسفات به صورت بلند مدت و برای مقادیر قابل توجهی است.
به گفته وی، آنچه که برای امسال به مرور وارد می شود متناسب با تولید کود فسفات و خروج خاک هایی که به کارخانجات داده ایم، خاک های جدید تزریق می شود. 

وی با بیان اینکه تاکنون با حدود 20 کارخانه تولیدکننده کود فسفات مذاکره و قرارداد بسته ایم گفت: ما خاک را از بندر امام خمینی (ره)  و بندرعباس به این کارخانجات تولید کودهای فسفاته منتقل می کنیم.

شناسایی معدن طرود سمنان 

وی افزود: اکنون برای تامین خاک پتاس، به جز معادن خور و بیابانک معدن طرود در سمنان شناسایی شده است اگر این معادن با ظرفیت کامل به تولید برسند ما نیازی به واردات خاک پتاس از خارج کشور نخواهیم داشت. 

وی با اشاره به اینکه نیاز کشور به کود پتاسه سالانه حداقل 400 هزارتن است گفت: ظرفیت تولید معادن خورو بیابانک امسال به ۳۰ هزارتن رسید که سال آینده ( سال 1400) طبق برنامه باید به حدود ۱۰۰ هزارتن افزایش یابد. این مقدار در سال 1401 به ۲۰۰ هزارتن افزایش پیدا خواهد نمود که بدین ترتیب بخش اعظم خاک پتاس کشور از این محل تامین شده و مابقی کسری را از محل معادن طرود سمنان تامین خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: در معادن طرود سمنان اکنون عملیات اکتشاف با کمک کارشناسان داخلی در حال انجام است و طبق مذاکرات با بهره بردار معادن مذکور تا  سال ۱۴۰1 این معادن نیز به بهره برداری عملیاتی خواهد رسید.

وی درباره ارتباط با معادن خاک فسفات نیز گفت: با توجه به اینکه کشور معادن متعددی دارد که الزاما بایستی عملیاتی شده و کار استخراج خاک فسفات در آنها آغاز شود هم اکنون روی عملیاتی شدن این معادن متمرکز شده ایم.

وی با بیان اینکه برای تامین خاک پتاس از محل واردات به دلیل تحریم ها با محدودیت هایی روبرو هستیم افزود: هم اکنون بخش عمده خاک پتاس مورد نیاز کشور از کشورهای بلاروس، روسیه و ازبکستان تامین و وارد کشور می شود.

 

طرح خودکفایی کودهای فسفات و پتاس

وی گفت: به همین منظور بخش قابل توجهی از کودهای فسفات و پتاس کشور وارد می شود بنابراین برای تولید داخلی با مشکل عمده مواد اولیه محدودیت خاک فسفات و پتاس و  کارخانجاتی که خاک را متناسب با نیاز کشور تولید کنند روبرو بودیم بنابراین امسال ۵ طرح بزرگ خودکفایی را برای تامین این کودها نهایی کرده ایم.

وی اظهارداشت: در چارچوب طرح خودکفائی کودهای کشاورزی، با شرکت ملی صنایع مس ایران قرارداد توزیع کوهای فسفاته محصول کارخانه ۵۰۰ هزارتنی در دست احداث، با شرکت فسفات کارون قرارداد تولید ۲۰۰ هزارتن کود های فسفاته، انعقاد توافق با مجموعه خورو بیابانک برای تامین ۱۰۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز کل کارخانجات تولید کود پتاس کشور، با مجموعه معادن طرود سمنان برنامه تولید کود کلراید پتاسیم با ظرفیت ۲۰۰ هزارتن و همچنین احداث کارخانه تولید کود سولفات آمونیوم نیز در بندرعباس به ظرفیت ۱۰۰ هزارتن را در دستور کار قرارداده ایم.

نظرات
شما نیز نظر خود را در رابطه با این خبر بنویسید